Akné, odborně nazýváno acne vulgaris, je časté onemocnění lidské pokožky, (konkrétně mazových žláz), které je charakteristické místy zánětlivými zarudlými oblastmi kůže nebo malými nezánětlivými černými či naopak bílými tečkami (komedony). Ve velké většině případů se začíná objevovat během puberty, tedy v době, kdy v těle začnou být aktivnější mazové žlázy. Obyčejně trvá několik let a kolem 25. roku života má tendence postupně vymizet, není ale ojedinělý případ, kdy akné přetrvává i nadále nebo se v průběhu dospělosti opakovaně znovu objevuje. Některé statistiky dokonce uvádějí, že se s ním v průběhu dospělosti potýká kolem 50% žen a 40% mužů.
Alespoň jednou za život se tento kožní defekt vyskytne přinejmenším u 80 až 90% populace. Může postihnout lidi všech ras i jakéhokoliv věku. Nejvíce se projevuje na obličeji, ramenou a horních částech hrudi a zad.
Jak akné vzniká? Nadměrná sekrece mazových žláz spolu s abnormálním rohovatěním kolem vývodu žlázy vytváří rohovinovou zátku, která brání vylučování mazu. Maz se hromadí a vytváří tlak v okolí mazové žlázy, kde se množí baktérie vyvolávající zánět. Zvýšená tvorba mazu vzniká hlavně v důsledku navýšeného množství androgenních látek v těle, především pak mužského hormonu testosteronu, který se ovšem vyskytuje u mužů i u žen. U žen je však jeho výskyt znatelně nižší, což je mimo jiné i důvodem, proč je léčba akné pro muže těžší než pro ženy.
Jak léčba akné probíhá?
Vyžaduje komplexní přístup. Závisí na typu akné a stupni postižení. Podle toho můžeme rozdělit léčbu na lokální a celkovou. Kdy celkovou doporučujeme u závažných forem akné. Nejdříve se pokožka povrchově čistí, kdy se odstraní nečistoty, líčidla a zrohovatělé odumřelé buňky. Správné povrchové čištění s účinnými přípravky zabraňuje ucpávání pórů a následně pleť připravuje k nanášení léčebných přípravků. Ty regulují mazovou produkci, čistí a stahují póry do hloubky. Současně blokují množení baktérií, hojí kožní léze a hyperkeratinizovanou kůži zjemňují a účinně hydratují.
Jak se dá akné předcházet?
Odborníci se shodují, že největší podíl na vzniku kožních problémů má Váš životní styl a péče, jakou své pokožce věnujete. Je přirozeně důležité, abyste svou pleť udržovali čistou. Pravidelně ji omývejte, abyste se zbavili nečistot, odumřelých buněk a přebytečného mazu. Dávejte ovšem pozor, abyste to nepřeháněli, neboť to by mohlo způsobit více škody než užitku. Vymačkávání zánětlivých vřídků vede k prohlubování zánětů a následnému dlouhodobému odhojení v podobě jizviček.
Nejen účinná léčba akné obsahuje rovnoměrnou hydrataci pokožky, i pro snížení pouhé pravděpodobnosti výskytu akné dbejte na pravidelné zvlhčování pleti vhodným přípravkem. Některé kosmetické produkty obsahují ingredience, které kůži vysušují, což vytváří ideální podmínky pro vznik pupínků, proto byste takovou prevenci neměli přehlížet.
Užíváte-li make-up, pak je třeba si také uvědomit, že i ten má velký vliv na zdraví Vaší pleti. Nezapomínejte si číst podrobnosti na obalu každého produktu, abyste zjistili, že právě Vaše značka je vhodná pro Váš druh pleti. To samé platí i pro šampóny a mýdla. DAVEJTE POZOR, CO SI APLIKUJETE NA KŮŽI!!!
V neposlední řadě dbejte také na to, abyste svou pokožku nevystavovali přílišnému sluníčku. Pokud jste například na dovolené a dlouhý pobyt na slunci je nevyhnutelný, pravidelně a často užívejte ochranný krém určený pro citlivý druh pokožky.
Pamatujte, že Vaše psychika stav Vaší pleti také ovlivňuje. Snažte se být co nejvíce v klidu a snížit dávky stresu. Bylo prokázáno, že pocity štěstí a veselí mají až léčivé účinky.
Ačkoliv se léčba akné může zdát na první pohled komplikovaná a ne zrovna snadná, věřte, že uspokojivého výsledku může dosáhnout každý, kdo se tomu bude věnovat. A čím dříve začnete, tím dříve se budete cítit sami se sebou i v každodenním životě o mnoho lépe.